Mød Katrine Engberg på Ordkraft
Ordkraft er en tredages ord-og litteraturfestival i Aalborg, som løber af stablen den 13.-15. april. Ordkraft sætter fokus på ordet. Som en naturlig følge heraf står litteraturen i centrum, men samtidig lægges der også vægt på litteraturens samspil med andre kulturformer som f.eks. drama, musik, film, billedkunst, debat og andre kulturformer. I år kan du møde Katrine Engberg på festivallen. Se hendes program herunder 👇
![](https://alphaforlag.dk/app/uploads/2023/03/Artikel_coverbillede_Saadan-laeser-du-mere-i-hverdagen-1-1000x562.png)
TORSDAG
kl. 14.00 – 14.45. I krimien Det brændende blad tager Katrine Engberg os med til den jyske vestkyst og ind i gamle jødiske skrifter i jagten på familiens dystre mysterier. Moderator Marianne Agger. Skråens sal.
Kl. 16.20-16.35. Katrine Engberg fortæller om sin baggrund som showdanser, koreograf, skuespillerinde og sceneinstruktør, og hvordan hun bruger sin erfaring i sit forfatterskab. I samtale med bibliotekar Matilde Norup Iversen. Bibliotekernes Scene.
![](http://alphaforlag.dk/app/uploads/2020/11/ENGBERG_Det_braendende_blad_forside_final_300dpi-201x300.jpg)
Klik her, for at købe billetter til dette års Ordkraft.